Forumas verslo, politikos ir visuomenės lyderiams
2021 m. konferencijos misija
2021-ieji yra ypač svarbūs, nes būtent šiemet paaiškės, ar demokratijos iš pandemijos išeis nusilpusios ir ar XXI a. trečias dešimtmetis bus prisimenamas kaip išaugusių skolų ir demokratijos saulėlydžio, ar vis dėlto kaip atsakingų investicijų, pažangos ir demokratijos klestėjimo laikotarpis.
Pandemija pareikalavo milžiniškų investicijų tiek pavienių valstybių, tiek viso pasaulio ekonomikai gelbėti, tačiau būtent šios investicijos, kurios artimiausiais metais liesis į Europos Sąjungos, JAV ir kitų valstybių ekonomikas, yra tas galingas instrumentas, kuris gali labai sustiprinti demokratijas, auginti verslo potencialą, spartinti technologinę pažangą, stiprinti ekonomiką ir didinti žmonių gerovę.
Neabejojame, kad privalome to sąmoningai siekti, nes tam bus nuožmiai priešinamasi. Demokratijas turėtų vienyti žaliosios ekonomikos ateities kūrimas, sparti atsinaujinančių išteklių energetikos plėtra ir kūrybiškumą skatinančios ekosistemos kūrimas, tad akivaizdu, kad pavojingiausių XXI a. diktatūrų, kurių pasienyje organizuojame šį forumą, tokia ateitis netenkina ir jos darys viską, kad ekonomikai stiprinti skirtos lėšos ne stiprintų demokratijų ateitį, o didintų tam tikrų koncernų pelnus. Kad kuo daugiau lėšų keliautų ne saugiai ir žaliai Gretos Thunberg ateičiai, o svarbiausių Kremliaus režimo atramų – koncernų „Gazprom“, „Rosatom“, „InterRAO“ ir „Rosneft“ – saugiai ateičiai.
Siekdamos šio tikslo, tamsios galingos jėgos tikslingai darė, daro ir darys įtaką tiek verslo, tiek informacinei, tiek politikos, tiek teisėtvarkos sistemai. Tad galima neabejoti, kad kalbame ne tik apie grėsmę neatsakingai išleisti ekonomikai gaivinti skirtas lėšas, bet ir apie realią grėsmę demokratijos ateičiai.
Demokratijos privalo tam pasipriešinti. Būtent tam ir skirtas mūsų organizuojamas forumas, kurio įvaizdinis pavadinimas „Lietuvos Davosas“ simbolizuoja mūsų tikslą kurti technologiškai ir demokratiškai pažangią valstybę, įgalią pasipriešinti destrukcinei diktatūrų įtakai ir skleidžiančią skaidrios demokratijos viltį diktatūrų priespaudą kenčiančių valstybių žmonėms.
Forumą sudaro trys savo misijas ir tikslus turintys renginiai. Gegužės 19 d. vyks Startuolių lyderystės forumas. Jo svarbiausias tikslas – sukurti prielaidas pažangiems startuolių, verslo ir mokslo lyderiams dalintis informacija apie technologinę pažangą ir jos nulemtas transformacijas, keičiančias verslo, ekonomikos ir visuomenės funkcionavimą. Taip pat suteikti erdvę šiems lyderiams kartu su politikais tartis, kokių sprendimų reikia, kad sukurtume ekosistemą, palankią kūrybinių ir technologinių verslų plėtrai Lietuvoje.
Gegužės 20 d. vyks Lietuvos ekonomikos konferencija. Jos svarbiausi tikslai yra šie: įvardyti svarbiausias globalias ir lokalias ekonomikos bei investavimo tendencijas, darančias ir artimiausiais metais darysiančias įtaką verslo ir ekonomikos ateičiai; sudaryti sąlygas Lietuvos politikos lyderiams pristatyti sprendimus, didinsiančius verslo potencialas; suteikti galimybę verslo ir politikos lyderiams sutarti dėl sprendimų, kurie leistų užtikrinti didžiausią naudą verslui ir valstybei.
Gegužės 20 d. vyks ir Vilniaus demokratijos forumas. Jame bus diskutuojama apie demokratijų ateitį ir apie tai, kuriose srityse turėtų vienytis demokratinės jėgos, kad XXI a. taptų demokratijų, o ne diktatūrų klestėjimo laikotarpiu. Kaip vieną svarbiausių forumo temų kelsime moterų galimybių ir teisių, ypač nerimą keliančios teisės į saugumą ir teisingumą, neužtikrinimo klausimus. Bus diskutuojama apie demokratijų vienybę priešinantis V. Putino energetinei invazijai, apie pokyčius, vykstančius informacinėje erdvėje, apie būtinybę priimti informacinę erdvę skaidrinančius sisteminius sprendimus, kurie žiniasklaidoje sukurtų teisinę ir vertybinę aplinką, palankesnę demokratinių vertybių sklaidai, o ne trolių ar oligarchų įtakos plėtrai.
Pirmasis Lietuvos ekonomikos forumas vyko 2008-ųjų pavasarį. Jame telkėme demokratines jėgas kurti į skaidrumą, technologinę pažangą ir energetinę nepriklausomybę orientuotą valstybę bei Europos Sąjungą. Tikimės, kad ir 2021-ųjų forumas padės siekti dar ambicingesnių tikslų. Vis dėlto puikiai suprantame, kad prieš 15 metų dviejų bendraminčių įkurtas Demokratijos plėtros fondas, leidžiantis žurnalą „Valstybė“ ir organizuojantis forumus, kad apgintų skaidrios, pažangios ir piliečiams teisingumą bei gerovę užtikrinančios demokratijos viziją, nėra ta galia, kuri būtų pajėgi pasipriešinti diktatūroms ir jų koncernams, tačiau esate Jūs, todėl tai, kiek sugebėsime realizuoti savo misiją, priklausys nuo Jūsų visų – nuo to, kiek jėgų, valios ir tikėjimo rasite, kad šį dešimtmetį paverstume pažangos, skaidrumo, laisvės ir demokratijos klestėjimo laikotarpiu.
Demokratijos plėtros fondo įkūrėjai ir forumo organizatoriai
Eduardas Eigirdas
Almantas Gliožeris